Adaptacja dziecka
w żłobku

Adaptacja to czas, kiedy odkrywamy coś nowego.
To proces budowania nowych relacji.

Adaptacja to proces, na który
każdy potrzebuje czasu.

Od tego, w jaki sposób ten proces zostanie przeprowadzony, w dużej mierze zależy to, jak dziecko będzie funkcjonować w żłobku. Właściwie przeprowadzona adaptacja to również stabilny fundament pod współpracę między rodzicami i ciociami żłobkowymi.

Rodzicu! Adaptacja to też czas dla Ciebie.

Dlatego my inwestujemy dużo czasu i energii na przygotowanie się do tego procesu, tak by jak najlepiej zatroszczyć się o potrzeby każdego, kto bierze w nim udział. Mamy tu na myśli, nie tylko dzieci, ale także Was, rodziców.

Czym jest adaptacja z perspektywy

Dziecka

Dzieci przeżywają zmianę sytuacji w jakiej się znajdują. Smutek rozstania jest to nieodłączną część przywiązania, bycia blisko, dobrej relacji.

Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa jest rezultatem adaptacji. Podczas adaptacji ważne jest stworzenie przestrzeni dla tęsknoty – rolą opiekunki jest wsparcie dziecka, gdy jest rozżalone, rozzłoszczone albo nieszczęśliwe. Dzięki temu uczy się, że świat jest bezpiecznym miejscem, w którym może otrzymać pomoc nie tylko wśród najbliższej rodziny. Jeśli dziecko nie płacze w momencie, w którym rodzic wychodzi, nie świadczy to jednoznacznie o tym, że adaptacja jest udana. Każde dziecko jest inne i warto przede wszystkim obserwować je, żeby wiedzieć jak reaguje w nowych sytuacjach. 

Kryzys może nastąpić w momencie, gdy rodzic wyjdzie po raz pierwszy, ale nie tylko wtedy. Niektóre dzieci łagodnie rozstają się przez parę dni, czasem nawet tygodni, by pewnego dnia odmówić nawet wyjścia z domu. Nagle dociera do nich, że regułą jest zostanie w przedszkolu bez rodzica, a pierwszy zachwyt nową przestrzenią i zabawkami właśnie minął.

Rodzica

Aby móc rozkoszować się przyjemnymi emocjami takimi jak np. radość, nadzieja, miłość, musimy jednocześnie mieć przyzwolenie na przyjęcie uczuć, które nie są komfortowe. Adaptacja to czas budowania zaufania do placówki i osób, które będą się opiekować naszą pociechą. 

Nasuwają Ci się liczne, trudne pytania? Nie ma problemu, żeby na nie odpowiedzieć. Pamiętaj tylko, że musimy wspólnie znaleźć miejsce i czas, żeby na nie odpowiedzieć. 

Niekiedy rodzice pytają dziecko czy wolałoby zostać czy iść do żłobka albo czy jest już gotowe się rozstać. Takie decyzje mogą jeszcze bardziej obciążyć dziecko, które w tym wieku nie jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za ich podjęcie. 

budowaniu i utrzymywaniu relacji ważny jest wzajemny szacunek, zaufanie, empatyczne podejście do drugiego człowieka, próba zrozumienia, co chce nam przekazać, umiejętność współpracy, a nie rywalizacji. 

Opiekunki

Jest wsparciem dla rodzica, ma poprawić jakość komunikacji i ułatwić zbudowanie poczucia bezpieczeństwa. 

Dobra komunikacja i umiejętność współpracy.

Opiekunka prowadzi całą grupę żłobkowiczów. Inne dzieci w grupie zbudowały już relację z ciocią. Pamiętaj, że jesteśmy w grupie, inne dzieci Ciebie nie znają i też dopiero próbują się odnaleźć. Trzeba pamiętać, że szanujemy wszystkie dzieci.

Faza przygotowania

Wybraliście już żłobek, wysłaliście zgłoszenie, jest miejsce zarezerwowane. Co dalej?

Z doświadczenia wiemy co może pomóc dziecku:
1. Poznanie planu dnia żłobka (nasz plan jest w tym linku) i w miarę możliwość dopasowania go z dniem aktywności Twojego dziecka.  
2. Przygotowanie wyprawki. Listę rzeczy jakie powinieneś przygotować znajdziesz tutaj. Rzeczy przynieś najlepiej pierwszego dnia adaptacji, zapakowane w jedną zbiorczą torbę. Pamiętaj, że wszystkie powinny być podpisane!

Czynności wspomagające
1. Spisz swoje pytania do nas. 
2. Spotkania z innymi dziećmi w grupie. Możesz nas też odwiedzić wcześniej po godzinach pracy żłobka. 

Czego nie robić..
1. Nie zostawiaj dziecka na kilka godzin nawet z bliską Tobie osobą, jeżeli wcześniej tego nie robiliście, żeby dziecko się “nauczyło”
2. Nie rób niczego na siłę. Maluch nie musi być odpieluchowany : )
Pamiętaj, że dziecko nie musi być samodzielne w żłobku. Ciocie świetnie sobie radzą z przewijaniem czy karmieniem dzieci.
3. Jeżeli karmisz piersią, nie rezygnuj z tego, tylko z powodu, że dziecko idzie do żłobka. 

Plan adaptacji

1. Bez pośpiechu. Odpowiednio wcześniej się przygotuj. Staraj się wykonywać czynności bez niepotrzebnego pośpiechu. Wiemy, że dla Ciebie jest to też ważny dzień.Spróbuj się nie spóźnić na pierwszy dzień adaptacji. Odpowiednio wcześniej się przygotuj. Staraj się wykonywać czynności bez niepotrzebnego pośpiechu. Wiemy, że dla Ciebie jest to też ważny dzień.

2. Przygotowanie w szatni. Niech dziecko czuje się bezpiecznie z Tobą. Spokojnie przebierzcie się w szatni. Specjalne miejsce będzie już dla Was przygotowane i podpisane.

3. Wejście do sali. Pierwsze wrażenie wrażenie robi się tylko raz. Rodzic zawsze wchodzi tego dnia z dzieckiem do sali. Będzie tam kilkoro dzieci. Mogą tam być już też inni rodzice.

4. Przywitanie i oprowadzenie. Na pewno zauważymy Wasze przybycie. My nie będziemy “nadskakiwać”. Będziemy się obserwować. Nie będziemy wciskać kolorowych zabawek. Na spokojnie. Jest przecież dużo nowych twarzy. 

5. Aktywności w grupie. W grupie w zależności od wieku będą prowadzone różne aktywności. Dziecko nie musi być wcale nimi zainteresowane. Pozwól dziecku samodzielnie się interesować.

6. Dziecko obserwuje też rodzica. Zawsze zachęcamy rodzica do czynnego udziału w zabawach. Ważne! Czuj się swobodnie.

7. Nie za długo. Bardzo Ci się podoba, dziecko super się bawi. Od razu przytuliło się do cioci, przybiło piątkę z rówieśnikami? Na spokojnie jutro też jest dzień. 2 godziny dzisiaj w żłobku wystarczą. Czas przecież na drzemkę.

Dzień pierwszy

Dzisiaj ten dzień, dzień zapoznania i wzajemnej obserwacji.

Dzień drugi

Wydaje się taki sam dzień jak dzień pierwszy, już na spokojniej.

1. Bez pośpiechu. Odpowiednio wcześniej się przygotuj. Staraj się wykonywać czynności bez niepotrzebnego pośpiechu. Wiemy, że dla Ciebie jest to też ważny dzień. 

2. Przygotowanie w szatni. Niech dziecko czuje się bezpiecznie z Tobą. Spokojnie przebierzcie się w szatni. Specjalna szafka dla Was jest w tym samym miejscu.

3. Wejście do sali. Rodzic zazwyczaj wchodzi tego dnia z dzieckiem do sali. Znowu są tam dzieci i te same ciocie.

3. Przywitanie. Na pewno zauważymy Wasze przybycie. 

4. Aktywności w grupie. W grupie w zależności od wieku będą prowadzone różne aktywności. Dziecko nie musi być wcale nimi zainteresowane. 

5. Dziecko obserwuje też rodzica. Zawsze zachęcamy rodzica do czynnego udziału w zabawach. Czuj się swobodnie.

6. Nie za długo. Bardzo Ci się podoba, dziecko super się bawi. Znowu przytuliło się do cioci, przybiło piątkę z rówieśnikami? Na spokojnie jutro też jest dzień. 2 godziny dzisiaj w żłobku wystarczą. Czas przecież na drzemkę.

1. Bez pośpiechu. Odpowiednio wcześniej się przygotuj. Staraj się wykonywać czynności bez niepotrzebnego pośpiechu. Wiemy, że dla Ciebie jest to też ważny dzień. 

2. Przygotowanie w szatni. Niech dziecko czuje się bezpiecznie z Tobą. Spokojnie przebierzcie się w szatni. Twoja szafka jest w tym samym miejscu. 

3. Zaczekaj na Ciocie. Jest to pierwszy dzień kiedy maluch zostanie pod opieką cioć w żłobku, ale spokojnie Wasza rozłąka nie potrwa zbyt długo. 

3. Emocje. Z pewnością będą Wam towarzyszyły różne emocje. Pamiętaj, że wszystkie z nich są dobre i nie trzeba się ich wstydzić.  

4. Zorganizuj sobie czas. Kiedy maluch będzie samodzielnie zostawał w żłobku na 2-3 godziny postaraj się zorganizować czas. Zrób spokojne zakup, idź na spacer, poczytaj książkę czy wypij kawę w kawiarni.

5. Bądźmy w kontakcie. Na pewno skontaktujemy się z Tobą. Prześlemy Ci zdjęcie Twojego maluszka oraz damy znać jak sobie radzi. W żłobku czas mija bardzo szybko. 

6. Nie za długo. Odbierz swojego maluch o umówionej porze. Opowiemy Ci ze szczegółami jak wyglądał dzień w żłobku oraz jak radził sobie Twój maluch. Ustalimy też dalszy plan działania.

7. Wsparcie. W pierwszych dniach adaptacji w żłobku zapewnij sobie i swojemu maluszkowi wsparcie najbliższych osób. Poproś tatę aby aktywne uczestniczył w tym procesie. 

8. Atrakcje. Wszystkie atrakcje odłóż na później. Ogranicz wyjazdy i rodzinne spotkania.  Na początku potrzebujecie stabilizacji.

Dzień trzeci

Spokojnie
i naturalnie 

Po czym poznać, że adaptacja przebiega pomyślnie?

Zaadaptowane dziecko, to takie które:

Szuka pomocy wśród opiekunów, gdy jej potrzebuje.
Przytula się, gdy jest mu smutno, szuka wsparcia wsród opiekunów, kiedy nie potrafi czegoś samo zrobić. Jest to najważniejsza oznaka udanej adaptacji – podobnie jak w domu, dziecko potrzebuje bezpiecznej przystani, z której może wypłynąć dalej w świat. 

Je, pije, zaspokaja wszelkie potrzeby fizjologiczne, czuje się swobodnie.

 

W kolejnych dniach
bądźmy w kontakcie.

Adaptacja to bardzo wymagający emocjonalnie czas dla malca.
Płacz jest jego środkiem komunikacji.
Jeśli nie można go ukoić oznacza to, że musimy zwolnić i dać mu więcej czasu. 
Dlatego powinieneś być w gotowości, żeby go odebrać ze żłobka.

Jak sobie radzić w trudnych momentach?

  1. Przede wszystkim rozmawiajmy z kadrą. Warto powiedzieć o swoich obawach, zapytać o perspektywę opiekunek, poprosić o informację, jak ma się dziecko po naszym wyjściu. Czasem wydaje się, że rozstanie jest bardzo obciążające dla dziecka, podczas gdy 10 minut później jest ono roześmiane i pełne pomysłów na kolejne zabawy.
  2. Zostawiajmy dziecko na krótki okres czasu. Na początku dobrze jest sobie zaplanować czas w pracy tak, aby adaptacja mogła przebiec bez dodatkowej presji.
  3. Zmieńmy osobę, która odprowadza dziecko. Czasem wystarczy tak przeorganizować plan dnia, aby to drugi rodzic, babcia lub niania odprowadzili dziecko. Dzieci odczuwają naszą niepewność.
  4. Wprowadźmy większą przewidywalność – dzięki czemu dziecko może poczuć się bezpieczniej. Plan dnia jest ważny.

Masz pytania lub wątpliości